Kirjautuminen
Voit kirjautua antamalla joko käyttäjätunnuksesi tai käyttäjätiliisi tallennetun sähköpostiosoitteesi.
Huomaathan, että salasanassa isot ja pienet kirjaimet ovat eri merkkejä.

Koulutuksiin ilmoittautuminen

Ota huomioon ennen koulutuksiin ilmoittautumista

 • Roolien hakeminen alkaa 1.10. ja päättyy sitten, kun omaa roolia vastaavat koulutuspaikat ovat täynnä.

 • Oletko menossa ensimmäistä kertaa apuohjaajaksi? Lue tämä tietopaketti ennen koulutuksiin ilmoittatumista!  

 • Oletko menossa ensimmäistä kertaa aikuiseksi ohjaajaksi? Lue tämä tietopaketti ennen koulutuksiin ilmoittatumista!

 • Onko lapsesi menossa ensimmäistä kertaa apuohjaajaksi? Lue tämä tietopaketti uusien apuohjaajien huoltajille!

 • Huomio! Leirillä tai muussa toiminnassa ollut: sinulla on jo tunnus, älä tee tuplatunnusta! Kirjaudu vanhalla tunnuksella (muotoa Sukunimi Kutsumanimi). Salasanan voi tilata sähköpostiin kohdasta "Kirjautuminen" (leiriläisten tunnuksilla on usein huoltajan sähköposti).
 • Ilmoittautuminen alkaa 14.12. ja jatkuu niin kauan kuin koulutuksissa on tilaa. Ilmoittautumisohjeen löydät täältä.

 • Turvallisuus. Koulutukset järjestetään turvallisesti ajantasaisten koronaohjeistusten mukaisesti. Lisää tietoa koronaohjeistuksesta täältä

 • Etäkoulutukset. Protu tarjoaa myös mahdollisuuden osallistua koulutuksiin etämuotoisesti keväällä 2022. Lisää tietoa etäkoulutuksista täältä.

 • Koronapassi. Koulutuksissa käytetään koronapassia, mikäli koulutusta ei voisi muuten järjestää lähikoulutuksena voimassa olevien rajoitusten puitteissa. Koronapassia ei tarkisteta alle 16-vuotiailta. Kysy lisätietoja pääsihteeriltä. 

 • Rikosrekisteriote pyydetään kaikilta yli 18-vuotiailta tai leirivuonna 18 vuotta täyttäviltä vapaaehtoisilta, jotka eivät ole sitä Protulle aiemmin esittäneet. Protu tilaa rikosrekisteriotteen vapaaehtoisen puolesta hänen suostumuksellaan. Suostumus rikosrekisteriotteen tarkastamiselle on edellytys tiimiin pääsylle.

 • Tiimikoulutus. Kun leiritiimit on muodostettu (huhtikuussa), on jokaisen tiimiläisen ilmoittauduttava omaan tiimikoulutukseensa. Tiimikoulutusta ei voi itse valita, vaan koko tiimi kutsutaan tiettyyn koulutukseen.

 • Koulutuskirje lähikoulutuksiin lähetetään noin viikkoa ennen koulutusta sähköpostitse, ja siitä selviää vastuukouluttajien yhteystiedot, mitä otetaan mukaan ja tulo-ohjeet. Etäkoulutusten koulutuskirjeissä on Zoom-linkki ja ohjeet etäkoulutukseen osallistumiseen, ja ne lähetetään 2–3 päivää ennen koulutusta.

 • Kellonajat. Tyypillisesti viikonloppukoulutus alkaa lauantaina klo 10 ja päättyy sunnuntaina klo 14. Alkamis- ja päättymisajat vahvistetaan koulutuskirjeessä. Arki-iltaisin järjestettävät etäkoulutukset alkavat klo 17. 

 • Maksu sisältää ruoan, majoituksen, ohjelman ja yhteiskuljetuksen. Viikonlopun maksu on 25 € jäseniltä ja 30 € ei-jäseniltä, kaikki koulusmaksut täällä. Etäkoulutuksista ei peritä koulutusmaksua lukuun ottamatta vapaaehtoista mielenterveyden ensiapu -koulutusta.

 • Yhteiskuljetukset sisältyvät hintaan ja järjestetään koulutuspaikkaa lähimmästä suuresta kaupungista jos paikkaan ei pääse julkisilla. Tarkemmat kuljetus- ja julkisen liikenteen tiedot löytyvät jokaisen koulutuspaikan sivulta ja koulutuskirjeestä.

 • Matkakorvaukset. Protulta voi hakea koulutusmatkakorvausta 7 € ylittävistä kuluista/koulutus edullisimman julkisen yhteyden mukaan. Korvauksia maksetaan lähtökohtaisesti vain oman alueesi koulutuksiin, mutta painavasta syystä voit kysyä poikkeusta käytäntöön toimistolta. Lisää tietoa matkakorvauksista löydät täältä.

 • Hyvinvointi. Tiimiläisten hyvinvointi on Protulle tärkeää. Jos oma jaksaminen mietityttää, niin kannattaa tutustua etukäteen “Ota huomioon ennen leiriä”-osion pointteihin.

Koulutusten hinnat:

 • UA1/SUPER1/SUPER2/SVENSKA1/SVENSKA2/TEEMA, tiimikoulutus, kouluttajakoulutus: jäseniltä 25 €, ei-jäseniltä 30 € 
 • UPO1: sekä jäseniltä että ei-jäseniltä 10 € 
 • VOE: jäseniltä 15 €, ei-jäseniltä 20 € 
 • EA/MTEA: hinta vaihtelee, löytyy koulutuksen sivulta
 • Etäkoultukset: maksuttomia


Roolityypit

Jos täytät leirivuonna vähintään 20 vuotta, olet ohjaaja. Jos olet tätä nuorempi, olet apuohjaaja. Ohjauskertoja laskettaessa ei huomioida jatkoleirejä, ainoastaan varsinaiset protuleirit.

Olet UO (uusi ohjaaja, mikäli et ole leirivuotta edeltävien kolmen vuoden sisällä toiminut Protussa apuohjaajana, kouluttajana tai rekrytoijana ja haet ensi kertaa ohjaajaksi. Jos protuleirin vetämisestä on  vierähtänyt reippaasti aikaa, voit valita UO-roolin myös, vaikka olisitkin joskus toiminut ohjaajana.

Etkö tiedä omaa rooliasi? Katso vinkkiä täältä!

 • UA (uusi apuohjaaja), leirin käynyt, ensimmäistä kertaa apuohjaajana, leirivuonna alle 20-v.
  • 1-koulutus: joko SUPER1/SVENSKA1 tai UA1
  • 2-koulutus: SUPER2/SVENSKA2
    
 • UVA (uusvanha apuohjaaja), toista kertaa apuohjaajana leirivuonna alle 20-v.
  • 1-koulutus: joko TEEMA tai SUPER1/SVENSKA1 (suositus on TEEMA, johon matkat korvataan koko maasta)
  • 2-koulutus: SUPER2/SVENSKA2
    
 • VVA (vanhavanha apuohjaaja), kolmatta tai neljättä kertaa apuohjaajana, leirivuonna alle 20-v.
  • 1-koulutus: ei tarvitse käydä
  • 2-koulutus: joko TEEMA tai SUPER2/SVENSKA2 (VVA voi halutessaan saa käydä kaksi ja matkat korvataan molempiin koulutuksiin)
    
 • UO (uusi ohjaaja), ensimmäistä kertaa ohjaajana, leirivuonna väh. 20 v., ei aiempaa protukokemusta tai yli kolme vuotta sitten apuohjaajana, rekrytoijana tai kouluttajana
  • 1-koulutus: SUPER1/SVENSKA1
  • 2-koulutus: SUPER2/SVENSKA2
    
 • UPO (uusi protukasvanut ohjaaja), ensimmäistä kertaa ohjaajana, mutta toiminut leirivuotta edeltävien kolmen vuoden sisällä apuohjaajana, rekrytoijana tai kouluttajana, leirivuonna väh. 20 v
  • 1-koulutus: TEEMA tai UPO1 tai SUPER1/SVENSKA1. EA-koulutus ei korvaa ohjaajakoulutusta, vaan se käydään toisen koulutuksen lisäksi. 
  • 2-koulutus: SUPER2/SVENSKA2 tai TEEMA.
    
 • UVO (uusvanha ohjaaja), toiminut UO:na tai UPO:na kolmen vuoden sisällä
  • Koulutukset: Yksi koulutus riittää, suositus on VOE, mutta kaikki paitsi UA1 ja UPO1 sopivat. EA-koulutus ei korvaa ohjaajakoulutusta, vaan se käydään toisen koulutuksen lisäksi. 
  • Kolme vuotta tai kauemmin tiimistä poissa olleille suositellaan yhtä tai kahta viikonloppukoulutusta. Jos protutoiminnasta on yli kolme vuotta, tulee hakea roolia UO.
    
 • VVO (vanhavanha ohjaaja), toiminut useamman kerran ohjaajana tai kolmen vuoden sisällä kerran UPO:na tai UVO:na 
  • Koulutukset: Sama kuin UVO

 

Koulutustyypit

 • SUPER1 on kaikille rooleille sopiva ykköskoulutus, joka tarjoaa perustiedot leirinvedosta, Protusta järjestönä, siitä miksi protuleirejä tehdään ja mahdollisuuden tavata kokeneempia leirinvetäjiä. 
 • UA1 on uusien apuohjaajien ykköskoulutus, joka antaa perustiedot leirinvedosta, Protusta järjestönä ja leirin tavoitteista. Sen vaihtoehdoksi käy SUPER1, jos sopivaa UA1-koulutusta ei ole. 
 • SUPER2 on kaikille rooleille sopiva kakkoskoulutus, joka painottuu leiriohjelman suunnitteluun ja käytännön toteuttamiseen. 
 • UPO1 on perjantaina jonkin SUPER2-koulutuksen yhteydessä järjestettävä yhden illan koulutus, jolla UPOt voivat korvata oman 1-koulutuksensa. 
 • VOE eli Vanhojen Ohjaajien Erikoiskoulutus: Yhden lauantain pituinen koulutus, johon osallistuu vain vanhoja ohjaajia. 
 • TEEMA-koulutus sopii kaikille rooleille. Siellä käsitellään jotain leirinvetoon liittyvää teemaa syvällisesti ja monipuolisesti. (UA:n pitää kuitenkin käydä 1- ja 2- koulutukset, vaikka tulee teemaan.)
 • EA1-koulutukset ovat Suomen Punaisen Ristin hyväksymiä Ensiapu 1 -kurssin koulutuksia. EA1-koulutus on kaksipäiväinen, ja siitä saa virallisen EA1-kortin, joka on voimassa kolme vuotta. EA1-koulutukset on suunnattu ensisijaisesti täysi-ikäisille tiimiläisille.
 • EA1SVENSKA-koulutukset ovat ruotsinkielisiä Suomen Punaisen Ristin hyväksymiä Ensiapu 1 -kurssin koulutuksia. EA1SVENSKA-koulutus on kaksipäiväinen, ja siitä saa virallisen EA1-kortin, joka on voimassa kolme vuotta. EA1SVENSKA-koulutukset on suunnattu ruotsinkielisten leirien tiimiläisille.
 • EAHÄTÄ-koulutukset ovat yhden päivän mittaisia Suomen Punaisen Ristin hyväksymiä 8 tunnin hätäensiapukoulutuksia. Koulutuksesta saa virallisen hätäensiapukortin, joka on voimassa kolme vuotta. EAHÄTÄ-koulutukset on suunnattu ensisijaisesti täysi-ikäisille tiimiläisille.
 • MTEA-koulutukset ovat Mieli ry:n virallisia Nuoren mielen ensiapu -kursseja. Koulutuksesta saa Mieli Ry:n virallisen kurssitodistuksen ja Mieli ry:n oppikirjan. MTEA-koulutukset on suunnattu ensisijaisesti täysi-ikäisille tiimiläisille.
 • SVENSKA-koulutukset ovat ruotsinkielisiä, SUPER-koulutuksia vastaavia koulutuksia.

Etäkoulutukset

Protun ykköskoulutukset (SUPER1/UA1/SVENSKA1) ja kakkoskoulutukset (SUPER2/SVENSKA2) on mahdollista suorittaa vuonna 2022 myös etämuotoisena.

Jos koulutukseen ilmoittautumisesi on peruttu koronarajoitusten vuoksi, osallistu etäkoulutuksiin, jotta voit päästä tiimiin. Voi myös ilmoittautua suoraan etäkoulutuksiin, vaikka et olisi ilmoittautunut lähikoulutuksiin. Etäkoulutusten sisältö vastaa lähikoulutuksia, eikä koulutusten käyminen etänä vaikuta mahdollisuuksiisi päästä tiimiin.

Tammi- ja helmikuussa UA1-, SUPER1/SVENSKA1- ja SUPER2/SVENSKA2-koulutuksiin voivat osallistua vain 2003 syntyneet ja sitä nuoremmat.

Suosittelemme alle 18-vuotiaita käymään toisen koulutuksistaan (SUPER1/SVENSKA1 tai SUPER2/SVENSKA2) etänä, mutta halutessaan molemmat koulutukset voi käydä etä- tai lähikoulutuksena. 

Ykköskoulutukset

SUPER1-koulutus jakautuu nyt kolmeen vuorovaikutteiseen Zoom-etäkoulutusmoduuliin: 

 1. Etä-Super1-LEIRI (3 h)
 2. Etä-Super1-TIIMILÄISYYS (3 h)
 3. Etä-Super1-HARJOITUKSET (4 h), joka tulee käydä viimeisenä

Lisäksi uusille ohjaajille (UO) järjestetään oma moduuli Etä-Super1-UO-INTRO (3 h), joka tulee käydä ennen muita etäkoulutuksia.

Etä-Super1-koulutukset tulee olla käytynä ennen kuin osallistut SUPER2-koulutukseen etä- tai lähimuotoisena.

Eri tiimiläisrooleille kuuluvat Etä-Super1-koulutukset

 • UA, UVA, UPO – 3 koulutusta: Etä-Super1-LEIRI, Etä-Super1-TIIMILÄISYYS  ja Etä-Super1-HARJOITUKSET
 • UO – 4 koulutusta: Etä-Super1-UO-INTRO, Etä-Super1-LEIRI, Etä-Super1-TIIMILÄISYYS  ja Etä-Super1-HARJOITUKSET. Mikäli olet viimeisen viiden vuoden sisällä toiminut tiimiläisenä, kouluttajana tai rekrynä, ei UO-INTRO ole pakollinen.
 • VVA: Ei tarvitse käydä ykköskoulutuksia.
 • UVO: Suositellaan VOE-koulutusta. Halutessaan UVO:t voivat käydä yhden vapaavalintaisen koulutuskokonaisuuden UPO:n tapaan (SUPER1 / SUPER2).
 • VVO: Käyvät yhden vapaavalintaisen koulutuksen. Suositellaan VOE-koulutusta. VVO voi korvata koulutuksen sopimalla rekryjen kanssa kahdenkeskeisen rekrykeskustelun.

Etä-Super1-moduulien sisältö

 • Etä-Super1-UO-INTRO (3 h):
  Uusille ohjaajille tarkoitettu moduuli, joka tutustuttaa Protuun ja leirin perusasioihin. Koulutuksessa pääsee esittämään kysymyksiä ohjaajuudesta ja keskustelemaan muiden uusien ohjaajien kanssa. Huom! Jos olet viimeisen viiden vuoden sisällä toiminut tiimiläisenä, kouluttajana tai rekrynä, ei UO-INTRO ole pakollinen.

 • Etä-Super1-LEIRI (3 h):
  Moduulissa perehdytään siihen, mikä tekee protuleireistä protuleirejä. Koulutuksessa tutustutaan leirien tavoitteisiin ja sisältöön.

 • Etä-Super1-TIIMILÄISYYS (3 h):
  Moduulissa opitaan, mitä tiimiläisyys Protussa tarkoittaa ja pohditaan omaa itseä tiimiläisenä. Koulutuksessa käsitellään mm. palautteenantoa ja tiimiläisen asemaa.

 • Etä-Super1-HARJOITUKSET (4 h):
  Koulutuksessa tutustutaan keskustelunvetoon Protussa ja harjoitellaan keskustelun vetämistä pienryhmissä.

Kakkoskoulutukset

SUPER2-koulutus jakautuu nyt kolmeen vuorovaikutteiseen Zoom-etäkoulutusmoduuliin: 

 1. Etä-Super2-SUUNNITTELU (3 h)
 2. Etä-Super2-LEIRITUNNELMA (3 h)
 3. Etä-Super2-HARJOITUKSET (4 h), jonka käymistä suositellaan viimeisenä.

Aikaisemmin leiriä vetäneille järjestetään oma moduuli Etä-Super2-VANHAT. Lisäksi UVAt ja VVAt käyvät Etä-Super2-REKRYKESKUSTELU-moduulin.

Sinun tulee olla käynyt Super1-koulutukset joko lähi- tai etämuotoisena ennen kuin ennen kuin osallistut Super2-koulutukseen.

Eri tiimiläisrooleille kuuluvat Etä-Super2-koulutukset

 • UA + UO, 3 koulutusta: Etä-Super2-SUUNNITTELU, Etä-Super2-LEIRITUNNELMA, Etä-Super2-HARJOITUKSET
 • UVA + VVA, 3 koulutusta: Etä-Super2-VANHAT, Etä-Super2-HARJOITUKSET,  Etä-Super2-REKRYKESKUSTELU
 • UPO, 2 koulutusta: Etä-Super2-VANHAT, Etä-Super2-HARJOITUKSET
 • UVO: Suositellaan VOE-koulutusta. Halutessaan UVO:t voivat käydä yhden vapaavalintaisen koulutuskokonaisuuden UPO:n tapaan (SUPER1 / SUPER2). 
 • VVO: Käyvät yhden vapaavalintaisen koulutuksen tai etäkoulutuskokonaisuuden. Suositellaan VOE-koulutusta. VVO voi korvata koulutuksen sopimalla rekryjen kanssa kahdenkeskeisen rekrykeskustelun.

Etä-Super2-moduulien sisältö

 • Etä-Super2-SUUNNITTELU (3 h):
  Uusille leirinvetäjille tarkoitettu kouluttajavetoinen moduuli, jossa perehdytään leiriohjelman suunnitteluun, erilaisiin käsittelytapoihin ja tiimin työnjakoon. 

 • Etä-Super2-LEIRITUNNELMA (3 h):
  Uusille leirinvetäjille tarkoitettu vuorovaikutteinen moduuli, jossa pohditaan hyvän leiritunnelman luomista ja tarjotaan keinoja varmistaa jokaiselle leiriläiselle mukava leirikokemus. Koulutuksessa käsitellään mm. leiriläisten moninaisuutta sekä palautteenannon ja leikkimisen merkitystä leireillä.

 • Etä-Super2-VANHAT (3 h):
  Aikaisemmin vähintään yhden leirin vetäneille suunnattu oma moduuli, jossa syvennetään leirin suunnittelun, ohjelmanvedon ja tiimissä toimimisen taitoja. Koulutus toteutetaan pääsääntöisesti pienryhmissä keskustellen.

 • Etä-Super2-HARJOITUKSET (4 h):
  Käytännönläheinen moduuli, jossa harjoitellaan leiriohjelman ja leiriviikon suunnittelua sekä ongelmatilanteiden ratkaisemista pienryhmissä.

 • Etä-Super2-REKRYKESKUSTELU (n. 1 h):
  Vain UVA ja VVA. Rekryjen vetämä pienryhmäkeskustelu.

Ilmoittautumisohje

 1. Tiimiläisrooli haetaan ja koulutuksiin ilmoittaudutaan kirjautuneena sivustolle
  • Jos sinulla on jo tunnus - esim. olet käynyt leirin tai ollut tiimissä - kirjaudu samalla tunnuksella. Jos et muista salasanaa, voit tilata uuden, joka tulee tunnukselle annettuun sähköpostiin. Jos salasanaviestiä ei tule, tarkistakaa myös huoltajan sähköpostiosoite.
  • Jos sinulla ei ole tunnusta, rekisteröidy täällä
 2. Kirjautumisen jälkeen: hae tiimiroolia
  • Jos haet apuohjaajaksi, tarkista profiilisivultasi, oletko yhdistyksen jäsen. Mikäli et ole jäsen, hae jäsenyyttä pikaisesti! Yhdistyksen jäsenyys on ehto apuohjaajana toimimiselle. Ohjaajalta jäsenyyttä ei vaadita, mutta jäsenet saavat alennusta koulutusten täysihoitomaksuista.
  • Täytä roolihakemus profiilisivullasi
  • Rooli myönnetään muutaman päivän sisällä hakemisesta. Myönnetystä roolista tulee ilmoitus sähköpostiin, ja se näkyy myös profiilisivulla.
 3. Roolin saamisen jälkeen: Ilmoittaudu koulutukseen
  • Ilmoittaudu koulutukseen koulutuksen-sivulla. Järjestelmä näyttää avoimena ne koulutukset, jotka sopivat roolillesi ja joissa on vielä tilaa roolillesi.
  • Jos oman alueesi koulutus on täynnä, ota yhteyttä toimistoon, niin sinua autetaan etsimään koulutus!
 4. Koulutuksen vaihtaminen
  • Voit vaihtaa koulutustasi, jos sekä koulutukseen jonka olet perumassa että koulutukseen johon aiot vaihtaa, on aikaa vähintään kaksi viikkoa. Peru ensin vanha koulutuksesi, ja sen jälkeen voit ilmoittautua toiseen koulutukseen.
  • Jos koulutuksen vaihtaminen jäsensivujen kautta ei ole mahdollista, ota yhteyttä Protun toimistoon.
© Prometheus-leirin tuki ry