Kirjautuminen
Voit kirjautua antamalla joko käyttäjätunnuksesi tai käyttäjätiliisi tallennetun sähköpostiosoitteesi.
Huomaathan, että salasanassa isot ja pienet kirjaimet ovat eri merkkejä.

Taloustaitoja Protusta? Tule mukaan talousvaliokuntaan!

Haluatko tehdä merkityksellistä ja asiaperustaista vapaaehtoistyötä, joka luo puitteita koko Protun toiminnalle? Kiinnostaako sinua oppia yhteisöllisellä tavalla taloushallinnon perusasioita, projektinhallintaa ja kokonaisuuksien hallintaa? Haluatko kouluttaa toisia protuaktiiveja asioissa, joihin kerrankin löytyy oikeita vastauksia?

Protun talousvaliokunnassa pääset hankkimaan työelämässä monipuolisesti arvostettuja taloustaitoja sekä kartuttamaan näyttöä merkittävästä vastuun ottamisesta ja päätöksenteosta keskisuuressa organisaatiossa. Valiokunta huolehtii Protun talouden juoksevista päätöksistä sekä valmistelee talousasioita koskevat asiat hallitukselle ja yleiskokouksille, kehittää yhdistyksen taloutta, tekee pienimuotoisia talouspäätöksia, koulututtaa talousasioissa ja kartoittaa uusia rahoituslähteitä. Talousvaliokunnan tukena ovat Protun toimistosihteerit sekä yhdistyksen käyttämän tilitoimiston ammattilaiset.

Esimerkkejä talousvaliokunnan tehtävärooleista:

1. Taloudenhoitaja / talousvaliokunnan puheenjohtaja (kokonaisvastuu valiokunnan toiminnasta, päättää pienistä talousasioista, myös yhdistyksen puheenjohtajiston jäsen)

2. Taloustukihenkilö (perehdyttää ja kouluttaa talousasioissa, vastaa kysymyksiin)

3. Budjettikummi (tukee jaostoja budjettipäivityksissä)

4. Excel-velho (kehittää taulukointia, tiedonhallinta ja -hankinta)

5. Salapoliisi (käy läpi tositetarkastajien raportteja, selvittää mahdollisia väärinkäytöksiä ja epäselvyyksiä)

6. Alennusvastaava (vastaa alennuspyyntöihin, oikeudenmukaisuuskysymysten pohdinta päätösten tueksi)

7. Varainhankkija (kartoittaa uusia rahoituslähteitä ja hakee rahoitusta)

Jos sinua kiinnostaa mukaan lähteminen Protun talousvaliokuntaan, sinun kannattaa hypätä kelkkaan JUURI NYT, jotta pääset kunnolla perehtymään valiokunnan toimintaan kokeneiden talousvaliokuntalaisten tukemana. Toiminnasta kiinnostuneet ovat tervetulleita osallistumaan talousvaliokunnan kokoukseen sunnuntaina 11.8. klo 13–16 Protun kokoustila Sähinässä (Aurorankatu 13, Helsinki). Helsingin ulkopuolelta saapuvat voivat hakea matkakorvauksia kokoukseen osallistumisesta.

Voit myös kysyä (erittäin matalalla kynnyksellä!) etukäteen lisätietoja taloudenhoitaja Lassi Saariolta, puhelin/WhatsApp 040 7363016 tai sposti lassi.saario@protu.fi

Protu – Opi taitoja, joista on hyötyä!

© Prometheus-leirin tuki ry