Kirjautuminen
Voit kirjautua antamalla joko käyttäjätunnuksesi tai käyttäjätiliisi tallennetun sähköpostiosoitteesi.
Huomaathan, että salasanassa isot ja pienet kirjaimet ovat eri merkkejä.

Tervetuloa Protun hallituksen järjestämiin webinaareihin 23.6.!

Protun hallitus järjestää jäsenistölle ja toimijoille avoimet webinaarit tiistai-iltana 23.6., joiden aiheena ovat Protun strategian päivittäminen sekä Protun leiritoiminnan periaatteiden päivittäminen. Aiheista oli tarkoitus käydä keskustelua jo kevätkokouksessa, mutta koska kokous siirtyikin pandemiatilanteen takia syksylle, halusimme järjestää keskustelutilaisuudet jo aiemmin. Kutsumme siis teidät keskustelemaan avoimesti sekä strategiasta että leiritoiminnan periaatteista lähetekeskustelun muodossa. Alla tarkemmat kuvaukset webinaareista ja niiden aikatauluista löytyvät alta.

Ti 23.6. klo 16-17:45 Strategian päivittäminen

Protun tämänhetkistä strategiaa vuosille 2017-2020 ollaan vielä jatkamassa vuodelle 2021, jotta Protun uusi pääsihteeri yhdessä hallituksen kanssa pääsee rauhassa valmistelemaan uutta strategiakautta Protulle vuodesta 2022 eteenpäin. Miten siis päivitämme voimassa olevaa strategiaa vielä vuodelle 2021?

Lisäksi uutta strategiakautta aletaan valmistelemaan yhdessä pääsihteerin kanssa vuonna 2021, millaisia alustavia ajatuksia siihen olisi? Millainen Protu olisi vuosina 2022-2025? Tervetuloa analysoimaan strategisesti!

Ti 23.6. klo 18-20 Leiritoiminnan periaatteiden päivittäminen

Protun leiritoiminnan periaatteet ovat meidän koko leiritoimintamme perusta. “Leiritoiminnan taustaksi hyväksyttiin yhdistyksen syysseminaarissa 1991 alle kirjatut päämäärät ja periaatteet. Tavoiteruusuke puolestaan on muotoiltu syksyllä 2001 pidetyn Protu vuoteen 2004 -seminaarin keskustelujen pohjalta. Näiden on tarkoitus muodostaa leiritoiminnalle yhteinen perusta ja selkiyttää leirien päämääriä.”

Leiritoiminnan periaatteet ovat siis pysyneet miltei samanlaisena koko yhdistyksen 30-vuotisen historian ajan. Ovatko periaatteet toiminnassamme edelleen pysyneet muuttumattomina vai kaipaavatko ne päivitystä vastaamaan nykytilannetta? Tule keskustelemaan ja pohtimaan uteliaasti!

Pääset osallistumaan webinaariin klikkaamalla liittymislinkkiä videokokoukseen, jonka löydät Protun nettisivuilta 23.6. klo 15:30 lähtien osoitteesta: https://www.protu.fi/jasenalue/materiaalipankki/hallituksen-webinaarit-2...

Mukaan keskustelemaan mahtuu 100 ensimmäistä osallistujaa.

Terveisin,
Protun hallitus

© Prometheus-leirin tuki ry