Suomenkieliset nuorten leirit täynnä – protuleireille valtava kysyntä
Protuleirille / 11.2.2026👉Kesän protuleirien ilmoittautuminen avautui tänään 11.2. klo 10. Monet suomenkielisistä nuorten leireistä ilmoittauduttiin täyteen välittömästi ja viimeisetkin leirit täyttyivät noin tunnissa. Ilmoittautumisen avauduttua ilmoittautumisjärjestelmä ruuhkautui ikävällä tavalla, ja monilla ilmoittautumissivut eivät avautuneet ja niissä näkyi virheilmoituksia. Ruuhkaan oli ennalta varauduttu lisäämällä kapasiteettia, mutta ruuhka oli tällä kertaa poikkeuksellisen suuri. Ruuhkaa ryhdyttiin selvittämään välittömästi sen ilmettyä ja ongelmat saatiin lopulta taklattua.
💥Paikkoja on vielä tarjolla yhdellä ruotsinkielisellä nuorten leirillä. Lisäksi paikkoja on tarjolla 17–21-vuotiaille suunnatulla sennuleirillä ja yli 20-vuotiaille suunnatulla aikuisleirillä. Suomenkielisten nuorten leirien osalta tilanne voi vielä muuttua peruutusten myötä. Ajantasaisen paikka- ja jonotilanteen näkee Protun nettisivustolla ”Nuorten leirit”-sivulla.
❤️Pahoittelemme teknisistä ongelmista ja yleisestikin leiripaikkojen rajallisesta määrästä seurannutta stressiä perheille. Leiripaikkoja oli tarjolla noin 1150 osallistujalle, mutta Prometheus-leireille on jo usean vuoden ajan ollut paljon enemmän kysyntää kuin mitä leirejä pystytään järjestämään. Leirit toteutetaan vapaaehtoisvoimin ja leirinvetäjät ovat tavallisia aikuisia ja nuoria. Leiritoiminnan organisoimisesta vastaa suhteellisen pieni, noin 2400 jäsenen järjestö Prometheus-leirin tuki ry. Juuriongelma leiripaikkojen saatavuudessa on, että pystymme järjestämään vain sen verran leirejä kuin saamme vapaaehtoisia aikuisia ja nuoria mukaan kouluttautumaan leirinvetäjiksi. Toiminnan kasvattaminen edellyttäisi, että saisimme lisää taloudellisia resursseja ja tekijöitä. Kuitenkin monien järjestöjen tapaan yhdistyksemme on haastavassa tilanteessa julkisen rahoituksen suhteen. Protun rahoittajana toimii opetus- ja kulttuuriministeriön rinnalla Demokraattisen sivistysliiton opintokeskus. Opintokeskusten toimintaan kohdistuneiden julkisten leikkausten takia leirinvetäjiemme koulutustoiminta on kärsinyt merkittävistä tulomenetyksiä: saamme tänä vuonna noin 40 prosenttia vähemmän tukea.
📢Nykymaailmassa on valtava tarve leireille, jotka antavat nuorille valmiuksia elämään ja uskoa tulevaisuuteen. Kutsumme mukaan toimintaamme kaikki, jotka pitävät sitoutumatonta aikuistumisleiritoimintaa tärkeänä. Yli 20-vuotiaat aikuiset voivat lähteä mukaan leireille ohjaajiksi. Kuka tahansa voi antaa tukensa toiminnallemme ryhtymällä yhdistyksemme jäseneksi tai lahjoittajaksi (https://lahjoita.protu.fi/ tai MobilePaylla numeroon 79755). Kuljetaan yhdessä kohti sitä, että jonain päivänä pystymme tarjoamaan leiripaikan jokaiselle halukkaalle.